Haber

Rusya’nın AKKA’dan çekilme kararına ilişkin Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama: ‘Askıya almak zorunda kaldık’

Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın AKKA’dan çekilme kararını üzüntüyle karşıladıklarını belirterek, şöyle konuştu: Bu koşullar altında ülkemiz, diğer NATO müttefiki ve AKKA üyesi devletlerle birlikte Anlaşmanın uygulanmasını gerekli bir süreliğine askıya almak zorunda kaldı.r” diye değerlendirdi.

Rusya Federasyonu’nun Avrupa’daki Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması’ndan (AAKKA) çekilme kararından üzüntü duyuyoruz.Açıklamada, Türkiye’nin Antlaşma’nın uygulanmasını gerekli bir süre için askıya alma kararı aldığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bu koşullar altında ülkemiz, diğer NATO müttefiki ve AKKA üyesi devletlerle birlikte Anlaşmanın uygulanmasını gerekli bir süreliğine askıya almak zorunda kaldı.
Bu karar aslında geri döndürülebilir. Hukuken bağlayıcı nitelikte olan, kanat rejimini de içeren alt bölge sistemi ve sayısal sınırlamalarla askeri kuvvetler arasında istikrar, şeffaflık ve öngörülebilirlik sağlayan AKKA’nın temellerine ve temel unsurlarına olan ihtiyaç devam etmektedir. Önümüzdeki dönemde Avrupa güvenlik mimarisinde ihtiyaç duyulabilecek güncellemeler ancak bu temeller üzerine inşa edilebilir. Bu prestijle konuyla ilgili tüm taraflarla temaslarımızı sürdüreceğiz.
“İçinden geçtiğimiz olağanüstü zamanlarda, silah kontrolü, silahsızlanma ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesine yönelik düzenlemelerin tam olarak uygulanmasına geri dönmek, uluslararası güvenlik açısından her zamankinden daha önemli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu